علائم یبوست چیست و راه درمان

علت و علائم یبوست چیست و راه درمان آن در سایت جسارت.امیدواریم این مطلب مورد توجه شما سروران گرامی قرار گیرد.به گزارش سایت جسارت یبوست یکی از مشکلاتی است که بیشتر افراد در مورد آن نمی توانند به راحتی صحبت کنند. اگر شما هم از یبوست رنج می برید به خوبی آگاه هستید که مشکلی است که می تواند دردآور باشد و برای مدتی طولانی شما را درگیر خود نماید. می شود به جرات گفت تمام افراد در طول زندگی خود یبوست را تجربه می کنند. مطالعات نشان می دهد که مشکل ییوست در زنان و افراد مسن بیشتر رایج است و حدود ٢ درصد افراد جامعه با آن درگیر هستند.

علت و علائم یبوست چیست و راه درمان آن

یبوست چیست , یبوست چیست و راه درمان آن , علت یبوست چیست , علائم یبوست چیست

یبوست یا خشکیِ مزاج عارضه‌ای در دستگاه گوارش است که بر اثر آن، مواد دفعی در رودهٔ بزرگ سفت می‌شوند و دفع آنها با درد و سختی همراه می‌شود. یبوستِ حاد ممکن است سبب بسته‌شدن روده شود، که به نوبهٔ خود حتی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب، برهم خوردن تعادل هورمونی، اثر جانبی داروهای مصرفی یا آناتومی بدن باشد. روش‌های درمان شامل اصلاح رژیم غذایی و تمرینات ورزشی است.

یبوست چیست

یبوست وقتی اتفاق می افتد که حرکات روده کندتر از حد نرمال و یا کمتر از از مقدار طبیعی خود شود. تعداد دفعات طبیعی دفع از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است، برای برخی افراد ٣ بار دفع در طول روز و برای برخی دیگر ٢ بار، ١ بار در روز و بعضی ٣ بار در طول یک هفته است، نداشتن دفع بیشتر از ٣ روز، یبوست به شمار رفته و موجب سفت شدن مدفوع و لذا سخت تر شدن عمل دفع می گردد.

عوامل ایجاد یبوست چیست

همانطور که می دانید زندگی مدرن و شهری امروزی شاید مهمترین عامل بروز یبوست باشد. عدم خوردن فیبر کافی، ننوشیدن مایعات در حد نیاز، نداشتن تحرک کافی، اجتناب از رفتن به دستشویی در وقت نیاز، همگی می توانند از عوامل موثر در بروز یبوست باشند.یبوست ناگهانی و شدید می تواند به علت های جدی تری مانند سرطان روده بزرگ، سندرم روده تحریک پذیر، بیماری دیابت، بیماری ام اس، بیماری پارکینسون و یا کم کاری غده تیروئید ارتباط پیدا کند.برخی کودکان در هنگام سن ورود به مدرسه دچار مشکل یبوست می شوند به علت این که خجالت می کشند در مدرسه به دستشویی بروند. هم چنین افراد مسن و افرادی که از داروهایی مانند قرص های آهن، مورفین و ضد دردهای مخدر دار، داروهای ادرار آور، داروهای ضد فشار خون بالا و برخی از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند امکان دارد دچار یبوست شوند.

عوامل برطرف کننده یبوست چیست

آلو و درمان یبوست

این میوه خوشمزه به عنوان بهترین داروی طبیعی برای برطرف شدن یبوست در افراد شناخته شده است. آلو سرشار از فیبر بوده و هم چنین حاوی سوربیتول که یک درمان برای بهبود و یا برطرف کردن یبوست است می باشد. آلو هم چنین موجب پایین آمدن کلسترول می شود.

نقشورزش و فعالیت بدنی در درمان یبوست

عدم تحرک و ورزش می تواند منجر به یبوست شود. ورزش کردن هم چنین سبب کاهش استرس می شود که خود می تواند یکی از عوامل به وجود آورنده یبوست باشد. بین وعده غذایی و ورزش حداقل یک ساعت فاصله بیندازید تا بدن فرصت هضم غذا را داشته باشد. ١۵-٢٠ دقیقه پیاده روی سه بار در هفته می تواند در کاهش یبوست موثر باشد.

خوردن آب برای درمان یبوست

خوردن آب و دیگر مایعات در حد کافی موجب می شود که از بی آبی بدن جلوگیری شود، بی آبی می تواند یکی از علل بروز یبوست باشد. مایعات و آب کافی می تواند از بروز یبوست جلوگیری نماید.

داروهای مسهل و درمان یبوست